Thursday, December 18, 2008

ANALIZA KAMENIH BLOKOVA CRVENE PIRAMIDE
OTVARA PUT PRIZNANJA VJESTACKOG KARAKTERA
KAMENIH BLOKOVA BOSANSKE PIRAMIDE

Ruski geofizičar prof.dr. Oleg Khavroshkin ustupio je Fondaciji "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" dopunjenu verziju naučne analize kamenih blokova s Crvene piramide u Egiptu.

Profesor Khavroshkin je na čelu Schmidt instituta Ruske akademije nauka iz Moskve i saradnik Fondacije u posljednje dvije godine. Bavi se proučavanjem geofizičkih fenomena na arheološkim lokacijama u Egiptu, Rusiji, Kazahstanu i Bosni i Hercegovini.

Khavroshkin je sa svojim saradnicima uzeo uzorke kamenih blokova sa Crvene piramide u Dahshuru koja je jedna od najbolje očuvanih piramida u Egiptu. Ime je dobila po crvenkastim blokovima krečnjaka od kojih je građena. Još je poznata i kao „Sjeverna ili Svijetla piramida".

Analizom uzoraka blokova na četiri ugledne institucije (Schmidt institut, Vernadski institut Moskva, Bikov Institut Ruske akademije nauka, Pan/Phillips Analitical iz Holandije) zaključeno je da je piramida građena od lijevanih betonskih blokova. U smjesi se nalaze razdrobljeni komadi krečnjaka koji se može naći u blizini, ali i prisustvo gipsa i cementnog materijala..

U središtu jednog od blokova je pronađen i zahrđali ekser. Obavljene su visokotehnološke analize i zaključeno je da postoje sličnosti ali i razlike u odnosu na modernu tehnologiju izrade eksera. Pretpostavlja se da je ekser tu dospio iz jednog od brojnih drvenih kalupa u kome su se izljevali kameni blokovi.

Uz analize francuskog naučnika dr. Josepha Davidovitsa koji je i eksperimentalnim putem dokazao da su Keopsova, Kefrenova i Mikerenova piramida građene od betonskih blokova, ovo je druga naučna analiza koja potvrđuje da je potrebno revidirati zastarjele teorije o gradnji egipatskih piramida.

Njima su se pridružili i Linn W. Hobbs, profesor nauke o materijalima s Massachusetts Institute of Technology iz Bostona koji je u proljeće 2008. eksperimentalnim putem dokazao da je moguće stvoriti identične blokove kao što su oni na Keopsovoj piramidi. Michel Barsoum s filadelfijskog Drexel Univerziteta je utvrdio da su uzorci kamenih blokova Keopsove piramide „mikrostrukturalno" drugačiji od materijala u kamenolomima s krečnjakom u Egiptu. Profesor Adrish Ganguly s Drexel Univerziteta i profesor Gilles Hug iz francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja su izazvali pravu buru među egiptolozima 2006. naučno potkrepljenim tvrdnjama u prilog radu dr. Josepha Davidovitsa o betonskim blokovima u drevnom Egiptu.

Da li s njima u vodu padaju i nagađanja da je milone tona blokova vuklo stotine hiljada robova? Proces gradnje piramida je očigledno bio jednostavniji, a logistika manje zahtjevna.

Ovim analizama se otvara put međunarodnom priznanju vještačkog karaktera kamenih blokova koji grade bosanske piramide? Stotine hiljada posjetilaca su se mogli uvjeriti da su vanjski zidovi Bosanske piramide Sunca građeni od betonskih blokova. Visoku kvalitetu betona su potvrdile tri domaće institucije: Građevinski institut iz Tuzle, Institut za materijale „Kemal Kapetanović" Univerziteta u Zenici i Institut za građevinarstvo Univerziteta u Sarajevu. Uz pomoć francuskih i ruskih naučnika dobit će se i validno objašnjenje procesa gradnje kamenih blokova na piramidama u Visokom.

(Naučna analiza akademika Khavroshkina na engleskom jeziku...)
www.piramidasunca.ba

Sunday, December 14, 2008

PROMOCIJA PROJEKTA ISTRAŽIVANJA BOSANSKIH PIRAMIDA U SVIJETU

Otkriće kompleksa piramida koje su povezane podzemnom mrežom tunela u Visokom ostaviće dalekosežan utjecaj na drugačije poimanje istorije evropskog kontinenta. Inicijalno protivljenje dijela stručne javnosti ovom projektu se utišalo pod pritiskom sve većeg broja dokaza u prilog postojanju ovog građevinskog kompleksa u središnjoj Bosni i Hercegovini. Stotine hiljada posjetilaca arheološkim lokacijama u protekle su četiri godine stvorile novi fenomen na našim prostorima: arheološki turizam.

Osnivač Fondacije „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“ Semir Osmanagić je najaktivnije uključen u promociju arheološkog turizma i afirmativnih istraživačkih rezultata iz Bosanske doline piramida. Brojnim prezentacijama širom svijeta iz prve ruke upoznaje stručnjake i najširu javnost o detaljima ovog uzbudljivog projekta.

Tako je u novembru 2008. imao predavanja na međunarodnim konferencijama u Edinburghu („Histories and Misteries“) i Londonu („Stars and Stones“) te seriju samostalnih prezentacija na jugu i istoku Engleske (Kraljevska institucija za nauku – Bath, „Ancient History Fourm“ – Shaftesbury, „Wessex Research Group“ – Totnes). Ovo je bio njegov četvrti boravak u Velikoj Britaniji od 2006. prilikom kojih je informirao javnost o istraživanju u BiH.

U proljeće 2008. Osmanagić je gostovao u čuvenoj Biblioteci u Aleksandriji kao prvi predavač s Balkana na ovoj instituciji na kojoj predaju nobelovci i svjetski državnici. Domaćin i uvodničar mu je bio jedan od najuglednijih svjetskih historičara i arheologa, osnivač moderne Aleksandrijske Biblioteke profesor Mostafa Abbadi.

Osmanagić je vrlo često gost prestižnih svjetskih univerziteta gdje predaje profesorima i studentima. Ugostila ga je najveća svjetska obrazovna institucija: Kairski Univerzitet (Arheoloski fakultet), zatim Univerzitet u Oslu, Univerzitet Kralja Sauda u Rijadu, Politehnički fakultet u Cirihu, Univerzitet Sains u Maleziji, Univerzitet Mutah u Jordanu, Univerzitet Franklin Pierce u američkoj državi New Hampshire i drugi. Naravno, prezentirao je projekt i na univerzitetima/sveučilištima u Zagrebu, Beogradu, Novom sadu, Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Zenici.

Diplomatski kor BiH je prepoznao ekonomsku vrijednost ovog projekta i učestvovao je u organizaciji predavanja Osmanagića u Kopenhagenu, Kuala Lumpuru, Kairu, Washingtonu, Londonu i Beču.

Osmanagić je projekt prezentirao i u široj regiji: Novom Sadu, Beogradu, Podgorici, Kotoru, Zagrebu, Bjelovaru, Osijeku, Sisku, Karlovcu, Beču, Braunau, Krapini, Dubrovniku, Rimu, Bariju, Splitu...

Širom Bosne i Hercegovine Osmanagić gostuje u osnovnim i srednjim školama, na fakultetima, u knjižarama i kulturnim centrima govoreći o magiji arheologije koja se vratila na evropsko tlo s ovim projektom.

Geoarheoloske i geofizicke naučne analize istraživanja bosanskih piramida prezentirane su s ruskim akademicima dr. Khavroshkinom i dr. Tsyplakovim tokom 33-e Međunarodne naučne konferencije o geofizici u Oslu, s dr. Aly Barakatom na nekoliko međunarodnih geoloških konferencija u Kairu, na arheološkoj konferenciji u Marquettu (Michigan) i drugdje.

Originalni graditelji objekata Bosanske doline piramida pripadaju drevnoj prošlosti, puno prije osnivanja modernih religija i nacija. Za razliku od mnogih sadašnjih retrogradnih procesa u regiji, ovo je projekt koji spaja ljude razlicitih nacionalnosti i na koji mogu svi biti ponosni.


http://www.piramidasunca.org

-------------------------------

www.piramidasunca.ba
AKADEMIK KHAVROSHKIN POTVRDJUJE VJESTACKI KARAKTER BOSANSKIH PIRAMIDA

Ruski akademik, prof.dr. Oleg Khavroshkin, završio je obimnu naučnu analizu egipatskih piramida na lokacijama u Meidunu, Sakari i Gizi. U njoj je, putem terenskih istraživanja sa svojim naucnim timom, dokazao da su geofizičke i geokemijske karakteristike egipatskih kamenih piramida različite u odnosu na karakteristike prirodnih, geoloških struktura. Eksperimentalnim putem je utvrdio vrijednosti seizmičkih valova, te geofizičkih polja koja se stvaraju oko piramide.

Ovaj ugledni član Ruske akademije prirodnih nauka je učestvovao na Prvoj međunarodnoj naučnoj konferenciji o Bosanskoj dolini piramida koja je održana između 25-30. augusta 2008. Na Konferenciji je dr. Khavroshkin komparativnom metodom dokazao da su karakteristike bosanskih i egipatskih piramida identične i da se kao takve razlikuju od prirodnih, geoloških formacija.

Na ovaj način je putem geofizike i nedestruktivnih metoda dobijen još jedan važan dokaz da su bosanske piramide vještačke strukture.

Dr. Khavroshkin je svojevremeno učestvovao u ruskom kosmičkom programu "Apolon" i autor je brojnih knjiga, istraživačkih radova i naučnih referata na međunarodnim konferencijama. U pripremi je njegova opširnija studija o bosanskim piramidama koja će ući u Zbornik radova ICBP Konferencije.

Naučni rad dr. Khavroshkina o geofizičkim i geokemijskim poljima egipatskih piramida

Naučni rad dr. Khavroshkina o komparaciji seizmičkih polja i signala egipatskih i bosanskih piramida



--------------------------
Više na piramidasunca.ba
CENTRALNI BALKAN - DRUGA NAJSTARIJA KULTURNA OAZA U EVROPI

Ispod Bosanske doline piramida u Visokom pruza se mreza podzemnih tunela i prostorija. Fondacija "Arheoloski park: Bosanska piramida Sunca" provodi sistematsko ciscenje i podgradjivanje ovih tunela od pocetka 2007. Rijec je o prahistorijskom labirintu koji se pruza kilometrima u razlicitim pravcima na prosjecnoj dubini od 20 metara.

Ovaj podzemni kompleks je plavljen u dalekoj proslosti tako da su danasnje dimenzije prolaza i prostorija znatno manje od originalnih. Niz bocnih prolaza u tunelima je naknadno blokiran ubacivanjem sljunkovitog materijala i pregradjivanjem zidovima od rjecnih oblutaka.

Dvije su misterije vezane za ovaj podzemni kompleks: ko i zasto je pravio ovu podzemnu mrezu tunela te ko i kada je zatrpavao bocne prolaze unoseci hiljade tona sljunkovitog materijala i stotine hiljada rjecnih oblutaka?

Pod naslagama konglomerata koji je formiran nakon povlacenja vode u dalekoj proslosti, otkrivaju se megalitni blokovi pjescara s uklesanim simbolima.

Prva radiokarbonska analiza organskog materijala pronadjenog u konglomeratu iznad megalitnih blokova dala je senzacionalan rezultat: blokovi i simboli su prekriveni konglomeratom vise od 30.000 godina! Taj rezultat se podudara sa staroscu genijalnih pecinskih slikarija u sjevernoj Spaniji i juznoj Francuskoj (Lascaux, 32.000 godina).

Ovo istrazivanje u Bosni i Hercegovini potvrdjuje tvrdnje antropoloske genetike da Spanija i centralni Balkan predstavljaju dvije najstarije evropske kulturne oaze.

Kameno postolje megalita K-2 cije postojanje potvrdjuje namjeru da se ovaj osmotonski blok postavi bas na ovo mjesto. Prema radiestezijskim istrazivanjima blok se nalazi iznad raskrsca dva podzemna vodena toka sto odgovara slicnim lokacijama ceremonijalnih oltara kod drevnih civilizacija

Vise na: www.piramidasunca.ba (zvanicna stranica Fondacije)
www.icbp.ba (stranica Medjunarodne naucne konferencije o Bosanskoj dolini piramida)
www.semirosmanagic.com (web stranica osnivaca Fondacije)